SDRplay RSPdx Odbiornik szerokopasmowy 1kHz-2GHz, zwiększone możliwościSDR RSPdx Odbiornik fal radiowych o możliwościach ograniczanych jedynie przez programy go obsługujące
SDRplay RSPdx Odbiornik szerokopasmowy 1kHz-2GHz, zwiększone możliwości
RSPdx wejścia antenowe od lewej: BNC, SMA, SMA
RSPdx SDRPlay posiada złącze do wzorca częstotliwości oraz złącze USB - zasilanie i sterowanie w jednym
Odbiornik SDRplay RSPdx działa z programem SDRUno
RSPdx tryb HDR jest od 1kH do 2MHz - na zrzucie widać gdzie można szybko wybrać ten tryb
RSPdx tryb HDR pasmo krótkofalarskie w trybie HDR jest dostępne od razu w postaci przycisku 160m
RSPdx tryb HDR w całym zakresie pasma na zrzucie ekranu - prążki to sygnały i stacje radiowe

SDRplay RSPdx Odbiornik szerokopasmowy

Email
Cena brutto: 1348,00 zł
Cena netto: 1095,93 zł
1kHz-2GHz, SMA/BNC, tryb HDR, 10MHz analizator widma, metalowa obudowa, wymaga komputer/telefon/tablet, różne programy obsługujące

OPIS

SDRplay RSPdx Odbiornik szerokopasmowy SDR 1kHz-2GHz

RSPdx to szerokopasmowy odbiornik w technice SDR, brytyjskiego producenta SDRplay. Odbiornik o maksymalnym szerokim widmie 10MHz w czasie rzeczywistym i z pełnym pokryciem częstotliwości od 0,001MHz do 2000MHz. W czasie rzeczywistym obrazuje całe 10MHz szerokości w analizatorze widma i użytkownik widzi ciągłe zmiany sygnałów w tych dziesięciu megahercach. Dodatkowo RSPdx może przesyłać całe 10MHz szerokości pasma do pamięci i zapisać w komputerze dzięki oprogramowaniu SDRUno. W RSPdx jest nowa funkcja funkcja HDR - wysoki zakres dynamiki, świetnie się spisuje przy słabych sygnałach.

RSPdx SDR 14bit z 3 złączami antenowymi

RSPdx jest dużym rozszerzeniem znanej i popularnej wersji RSP2pro, jest również szerokopasmowym 14 bitowym SDR-em, pokrywającym cały zakres częstotliwości od 1kHz do 2GHz. Kombinacja różnego rodzaju oprogramowania dla SDR i ich łatwej obsłudze, a także dołączone oprogramowanie „SDRUno” przez SDRPlay to kolejna mocna strona tego odbiornika. Możesz obserwować naraz szeroką częstotliwość 10MHz w jednym czasie i szybko wychwycić pojawiające się sygnały na ekranie. RSPdx umożliwia wybór jednego z 3 wejść antenowych, jak i podłączenie sygnału zegara zewnętrznego, zasilany przez USB komputera/smartfona/itp. nie wymaga osobnego zasilania. Wszystko co potrzebne do pracy to komputer i antena najlepiej zewnętrzna, aby uzyskać funkcjonalność wspaniałego odbiornika komunikacyjnego o dużym zasięgu. Udokumentowane API  ułatwia programistom stworzenie nowych rodzajów demodulatorów na każdą platformę.

Odbiornik szerokopasmowy RSPdx tak jak inne modele SDRPlay odbiera już od 1kHz (pasmo VLF), na przykład przy 16.4kHz można zobaczyć na wodospadzie stację Alexandersona (włączaną tylko na specjalne okazje). Można pobawić się w radioastronomię wykonując we własnym zakresie anteny, lub posłuchać Krótkofalowców z całego świata w pasmach radioamatorskich od 1.8MHz do 50MHz. Może odbierać zwykłe stacje radiowe, lub stacje które sporadycznie nadają i od razu widać pojawienie się sygnału zobrazowanymi na widmie i tak można wymieniać dla całego zakresu od 1kHz do 2GHz włącznie. Trzeba tylko pamiętać że czym wyższa częstotliwość tym większe wymagania wobec użytkownika stawia system antenowy - przykład krótkofalarskie pasmo 1.2GHz lub lotnicze 1080MHz do odbioru nawigacji. Na szczęście w internecie zwłaszcza na Youtube znajdziesz rozwiązania w sprawie anten choćby ADS-B 1080MHz jak np: zrobić antenę, podłączyć i jakim programem się posłużyć do dekodowania.

Ale odbiór stacji/rozgłośni to nie wszystko, zaimplementowane w programach wodospady, analizatory spektrum sygnałów, mogą być pomocne przy naprawach, albo rozwiązywaniu problemów w działaniu pilotów do bram, aut itp. lub w przestrojeniach starych odbiorników UKF - też są poradniki na Youtube -itd. Posiadamy w ofercie tłumiki SMA - patrz, powiązane produkty. Możliwości takiego RSPdx są większe niż skanerów radiowych, zwłaszcza że przy OTG w smartfonie może pełnić funkcję ręcznego odbiornika szerokopasmowego, ograniczonego tylko programami dostępnymi w smartfonie. Tłumiki sygnałów mogą się przydać przy naprawach w obwodach w.cz., gdzie trzeba zmniejszyć siłę sygnału na wejściu, a wewnętrzny tłumik temu nie podoła.

Posiadamy nasz autorski poradnik z zakresu obsługi  SDRUno - dostępny tylko z wersją RSPdx-PLUS.  Znakomicie ułatwi Ci on pierwsze kroki i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i płynne przejście w świat odbiorników SDR.  Poradnik ten polecamy jest początkującym nasłuchowcom, którzy nie mają dużej wiedzy o pracy SDR i potrzebują pomocy z zakresu obsługi komputera, instalacji oprogramowania i użytkowania go na swoim sprzęcie.  

 

Sterowniki do innych programów

Wiele programów umożliwiających obsługę urządzeń RSP-SDR nie posiada własnych sterowników. Producent jednak zadbał o osobne sterowniki obsługujące RSPdx/1A/duo które są umieszczone na stronie SDRPlay, w postaci "EXTIO PLUGINS". Sterowniki te to kilka bibliotek w katalogu z nazwą urządzenia RSP (dx lub 1A/2 lub duo) i wystarczy odpowiedni skopiować do innego programu. Bibliotekę wystarczy skopiować do folderu głównego wybranego programu - np przykład SDR sharp. Dzięki producentowi wasz RSPdx lub RSP1A lub RSPduo czy RSP2 mogą działać pod dowolnym programem dedykowanym do urządzeń SDR.
Chociaż w tym przypadku producent powoli stawia na SDRUno - własne oprogramowanie oraz obsługę wtyczek zewnętrznych; i coraz mniej wspiera w sterownikach wraz z ich kolejnymi wersjami, obsługę innych programów.

Kluczowe zalety SDR RSPdx i funkcje

- Pokrycie całej częstotliwości od 1kHz poprzez VLF/LF/MW/HF/VHF/UHF i pasmo L do 2GHz
- Wykonanie dodatkowej optymalizacji do odbioru częstotliwości w zakresie poniżej 2MHz (plus dodatkowe filtry i specjalny tryb HDR)
- Wybór jednego ze złączy antenowych programem SDRUno
- Rozszerzona umiejętność radzenia sobie z ekstremalnie silnymi sygnałami (potwierdzone praktycznie także i we wcześniejszych modelach)
- Odbiór/monitoring/zapis do całych 10MHz szerokości widma w jednym czasie
- Wejście zewnętrznego zegara do celów synchronizacji lub połączenia z wysokostabilnym źródłem GPS
- Wspaniały zakres dynamiki w trudnych warunkach odbioru
- Darmowe oprogramowanie na system Windows: SDRUno które jest platformą stale się rozwijającą
- Mocne i stale się rozwijające oprogramowanie wspierające sieć (network)
- Kalibrowany S-meter/RF Power/SNR zaimplementowany w programie producenta SDRUno
- Udokumentowane API (interfejs programowania aplikacji) pozwala na rozwój aplikacji wspierającej SDR RSPdx i inne.
  Przykładem jest rozbudowany program SDRConsole, który posiada już sterowniki.

Użytek dla RSPdx:

Amatorsko:
Nasłuch fal krótkich
Dx-y stacji komercyjnych AM/FM/TV
Panadaptor
Lotnicze (ADS-B i ATC)
SSTV
Monitoring pasm radioamatorskich
WSPR i cyfrowe tryby
Fax pogodowy (zarówno KF jak i satelity)
Środowisko satelitów geostacjonarnych
Radia Trunkingowe
Monitoring serwisów alarmowych i informacyjnych

Przemysłowe:
Nasłuch
Monitoring mikrofonów bezprzewodowych
Pomiary
odbiór IoT
rejestracja sygnałów
Detekcja RFI/EMC
Monitoring integralności transmisji
Pomiar mocy

Edukacja/nauka:
Nauczanie
Konstrukcja/projekt odbiornika
Radioastronomia
Radar pasywny
Jonosonda
Analizator widma
Odbiornik czujników projektu IoT
Badania anten    

Opcje oprogramowania SDRUno dla RSPdx / RSP1A / RSP2


- Wysoce zintegrowana natywna obsługa Windows dla rodziny urządzeń SDRplay
- Każdy odbiornik wirtualny może mieć przypisaną inną fizyczną kratę dźwiękową lub wirtualną kartę dźwiękową do emisji cyfrowych czy nagrywania
- Wiele „wirtualnych odbiorników” i jednoczesny odbiór i demodulacja różnych rodzajów sygnałów w tej samej szerokości pasma odbiornika
- Zintegrowany skaner częstotliwości ( dla zapamiętanej listy pamięci i zakresów częstotliwości)
- Filtry selektywne do ponad 140dB
- Unikalne rozwiązanie – wolne od przesterowania, dzięki podwójnemu etapowi AGC (automatycznego wzmocnienia ) z pełnym dostrajaniem parametrów
- ARCz. (automatyczna regulacja częstotliwości AFC en.) dla sygnałów FM – dostroi się do „środka”  sygnału
- Wiele filtrów NOTCH (wycinający) z funkcją BW regulowane do 1H i z opcją blokady NOTCH
- Unikalny synchroniczny tryb AM z wybieranymi / regulowanymi pasmami bocznymi, dedykowanym filtrem wejściowym PLL i wybieranymi stałymi czasowymi PLL
- SNR (redukcja szumów stereo) opcja dla lepszego odbioru stacji komercyjnych w paśmie 88-108MHz
- W pełni szerokopasmowy filtr szumów do różnych typów zakłóceń: common czy RFI (zasilacze impulsowe, internet czy DSL)
- Kalibracja jednym przyciskiem
- RDS z opcją DX MODE umożliwia dekodowanie przy niskich sygnałach
- Aktywna eliminacja szumów
- CAT – zdalne sterowanie
- Skalibrowany miernik mocy
- Skalibrowany miernik siły sygnału odbieranego ( S-metr)
- Zapis odczytu w dBm i SNR (dB)
- Wyjście sygnałów I/Q
- Obsługa coraz większej ilości pluginów

Posiadamy nasz autorski poradnik z zakresu obsługi  SDRUno - dostępny tylko z wersją RSP1A-PLUS.  Znakomicie ułatwi Ci on pierwsze kroki i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i płynne przejście w świat odbiorników SDR.  Poradnik ten polecamy jest początkującym nasłuchowcom, którzy nie mają dużej wiedzy o pracy SDR i potrzebują pomocy z zakresu obsługi komputera, instalacji oprogramowania i użytkowania go na swoim sprzęcie.  


Specyfikacja odbiornika szerokopasmowego SDR RSPdx SDRPlay:

 • Złącza:
  • USB 2.0 (duża prędkość) typ B
  • Antena A: 0.001MHz – 2000MHz (1kHz do 2GHz), impedancja 50Ω, żeńskie gniazdo SMA
  • Antena B: 0.001MHz – 2000MHz (1kHz do 2GHz), impedancja 50Ω,żeńskie gniazdo SMA, załączany przez użytkownika BIAS-T 4.75V
  • Antena C: 0.001MHz – 200MHz (1kHz-200MHz), impedancja 50Ω, żeńskie gniazdo BNC
  • Zegar referencyjny: złącze MCX żeńskie, aby załączyć zewnętrzny zegar 24MHz, podłącz źródło sygnału wzorcowego przy wyłączonym RSPdx. Automatycznie zostanie przełączony na zewnętrzne źródło.
 • BIAS-T złącze Antena B: opcja włączenia to wybór użytkownika, dostępne napięcie i prąd dla LNA: 4.7V do 100mA
 • Tryby IF:
  • ZERO IF, All IF
  • Low IF, IF szerokość pasma większe niż 1.536MHz
 • Szerokość pasma (3db) IF
  • 200kHz
  • 300kHz
  • 600kHz
  • 1.536MHz
  • 5.0MHz
  • 6.0MHz
  • 7.0MHz
  • 8.0MHz
 •  ADC charakterystyka przetwornika analogowo-cyfrowego
  • Sampling częstotliwości: od 2 do 10.66MSPS (mega sampli na sekundę)
  • 14 bitowy natywny ADC od 2 do 6.048MSPS
  • 12 bitowy od 6.048 do 8.048 MSPS
  • 10 bitowy od 8.064 do 9.216 MSPS
  • 8 bitowy powyżej 9.216 MSPS
 • Maksymalna moc wejściowa sygnału
  • 0 dBm ciągła
  • 10 dBm w krótkim czasie
 • Wewnętrzna stabilizacja:
  • Wysoka stabilność TCXO 0.5ppm
  • Możliwość dostrojenia do 0.01ppm
 • Typowe wartości szumów:
  • -dB przy 100kHz
  • -dB przy 1MHz
  • 20dB przy 2MHz
  • 17dB przy 12MHz
  • 15dB przy 25MHz
  • 15dB przy 40MHz
  • 2.6dB przy 100MHz
  • 2.1dB przy 200MHz
  • 6.0dB przy 340MHz
  • 3.1dB przy 660MHz
  • 4.3dB przy 1500MHz
  • 5.0dB przy 1800MHz
 • Notch filtry (wycięcia)
 • FM:
  >30dB dla 77-115MHz
  >50dB dla 85-107MHz
  >3dB dla 144-148MHz
 • DAB:
  >20dB dla 155-235MHz
  >30dB dla 160-230MHz

Powyższe filtry są programowo przełączane i wycinają konkretne pasma komercyjne, każde złącze jest niezależne w ustawieniach z filtrami

 • Filtracja obwodów wejściowych
 • Dolnoprzepustowe
  • 500kHz
  • 2MHz
 •  Pasmowo-przepustowe
  • 2-12MHz
  • 12-30MHz
  • 30-60MHz
  • 60-120MHz
  • 125-250MHz
  • 250-300MHz
  • 300-380MHz
  • 380- 420MHz
  • 420-1000MHz
 •  Górnoprzepustowe
  • 1000MHz

Wprowadzenie do odbiornika RSPdx:

Odsłuch pasma 160m odbiornikiem SDR RSPdx:

Więcej opisów wyjaśniających zamieściliśmy także w RSP1A i innych urządzeniach SDR Play.

SDRUno V1.4 - Program który posiada także sterowniki dla wszystkich RSP. Na stronie producenta jest nowsza wersja 1.401.

Tabela porównawcza urządzeń RSP:

 

Cecha - do porównania RSP1A RSPdx RSPduo
Całe pokrycie zakresu czestotliwości od 0.001-2000MHz V V V
Zwiększone do 10MHz oglądanego pasma V V V
Wysokiej jakości przełączane filtry wejściowe + ADC 14bit V V V
Bias-T 4.7V do zasilania zewnętrznych przedwzmacniaczy anten V V V
Zasilanie złączem USB-B V V V
Złącze SMA przełączane programowo (od 1kHz do 2GHz) 1 2 2
Dodatkowy programowy selektor wejścia Hi-Z do 30MHz     V
Dodatkowy programowy selektor wejścia BNC do 200MHz   V  
Wbudowane złącze zegara 24MHz (+ wyjście w duo)   V V
Dodatkowy filtr poniżej 500kHz (LF/VLF)   V  
Podwójny niezależny odbiornik o szerokości 2MHz     V
Nanoszenie zakłóceń w przeciwfazie do oczyszczenia sygnału     V
Obudowa z tworzywa (z wewnętrzną powłoką przeciwzakłóceniową) V    
Czarna metalowa chropowata obudowa   V V
Całkowita wydajność poniżej 2MHz dla pasm Średnich i długich Dobra Najlepsza Dobra
Wiele jednoczesnych aplikacji Dobra Dobra Najlepsza
Wydajność w warunkach zmian i zanikania sygnału Dobra Dobra Najlepsza

 

Menu: