Jeśli jesteś pasjonatem częstotliwości radiowych lub zajmujesz się tym zawodowo to z pewnością zainteresują Cię informacje o  odbiornikach szerokopasmowych SDRplay, które z powodzeniem podbijają świat. Do wyboru są modele RSP1A, RSPdx, RSPOduo.  Doradzimy Tobie najlepszy wybór. Znamy wszyscy skanery Uniden...

Znane wszystkim skanery Uniden nie za bardzo nadążają za współczesnymi realiami i chyba już czas odłożyć je do lamusa; chyba, ze słuchasz tylko wybrane 1- 2 lub 3 stacje i jesteś zadowolony z tego co masz. 

Chyba wolisz mieć mieć przed sobą dużo informacji - jak na poniższej fotografii niż małe ekranik prostego skanera z wyświetlanymi cyframi ustawionej  częstotliwości.  Oto jeden z ekranów programu SDRuno przynależnego do odbiorników RSP1A, RSPdx, RSPOduo. Zobacz, jaka to ogromnie  silnie "maszyna" dająca prawdziwe rozeznanie na to co dzieje się w eterze.   

 dająca prawdziwy Widok ekranu programy SDRuno

Czy dongle USB DVB-T są idealnym rozwiązaniem  dla nasłuchowca ?

Niektórzy nasłuchowcy próbowali już zastosować w swoim hobby tanie tunery SDR DVB-T, tzw. dongle, np. RTL2832U albo 820T2.  Ich zaletą jest niska cena , tylko kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt złotych, trochę możliwości zapoznania się z darmowymi programami do obsługi radia SDR, ale to jednak nie to.  Wiadomo, tanie wcale nie oznacza, że to jest dobre.  Ich najważniejszą wadą jest to, że:

 • nie mają filtrów - wpływ silnych stacji radiofonicznych, telewizyjnych i innych jest tak duży, że odbiór wielu słabszych stacji jest po prostu niemożliwy
 • mają ograniczony zakres częstotliwości, nie maja pasma KF - bo przecież zostały stworzone do odbioru stacji telewizyjnych a nie tego, co chcesz nasłuchiwać 
 • musisz znaleźć jakieś oprogramowanie do odbioru stacji, których chcesz nasłuchiwać
 • musisz natrudzić się, aby znaleźć odpowiednie sterowniki aby program "ruszył". Nieraz jest to bardzo poważnym wyzwaniem. 

Są one pewną namiastką, rozwiązaniem prowizorycznym, jak wszystko co jet bardzo tanie... Jeśli chcesz w pełni korzystać z nasłuchów i mieć prawdziwą przyjemność  to z pewnością nie jest to docelowe rozwiązanie. 

Dlaczego SDRplay ?   

SDR Play - to zupełnie inna klasa urządzenia.  To zupełnie inny odbiór, na znacznie wyższym poziomie. Wchodzisz na piętra poznawania nasłuchów, które dotychczas były dla Ciebie niedostępne.   SDRplay  jest sprzętem klasy profesjonalnej,  i to w bardzo przyzwoitej cenie.  zupełnie nieporównywalny z USB donglami SDR

Kupując  RSP1A, RSPdx  lub RSPduo i możesz być pewien, że masz jeden z najlepszych na świecie odbiorników SDR tej klasy, z super oprogramowaniem i z ogromnymi możliwościami . Co więcej, dostarczone wraz w SDRPlay oprogramowanie o nazwie SDR UNO  jest prawdopodobnie najlepszym oprogramowaniem na świecie, jest ciągle, na bieżąco modernizowane, uaktualniane i jego twórcy wprowadzają coraz lepsze i nowocześniejsze rozwiązania, których nie znajdziesz w innych oprogramowaniach darmowych lub shareware'owych.  

Jeśli dotychczas stosowałeś programy do obsługi SDR , np: SDR CONSOLE, HD-SDR, SDR-SHARP, SDR-SHARPER  i uważasz, że są dla Ciebie wystarczające, to stosując RSP1AQ, RDPdx czy RSPduo  nie musisz korzystać z oprogramowania SDR UNO.  Producent RSPplay zadbał, abyś miał sterowniki umożliwiające pracę z Twoim ulubionymi programami możesz łatwo z nich korzystać. 

Jedną z najważniejszych zalet odbiorników SRDplay jest to, że oferują niezwykle szeroki zakres częstotliwości od 1kHz aż do 2000 MHz.  To bardzo dużo. 

Ogromna zaleta, której inne produkty mogą pozazdrościć to wbudowane filtry, dzięki którym mnie odczujesz zakłóceń  od silnych stacji. Pierwsza grupa filtrów tłumi zakłocenia od silnych stacji radiofonicznych pracujących w paśmie 88-108MHz , Drugi filtr jest do tłumienia wpływu stacji cyfrowych stacji radiofonicznych w paśmie 170 - 230MHz. To ogromnie dużo, ale nie wszystko.  Jeszcze jeden filtr, którego zadaniem jest tłumienie silnego wpływu na nasłuchy stacji pracujących na falch średnich w paśmie 800 kHz - 1700 kHz.   Po ich zastosowaniu odsłuch jest zupełnie inny niż  w w donglach USB.    Teraz do gry wchodzą filtr pasmowe, które załączają się automatycznie gdy wybierzesz nasłuch w konkretnej częstotliwości , W jażdym odbiorniku ; RSP1A, RSPdx, RSPduo znajdziesz opis zastosowanych w nich filtrów.   Kązdy model ma inne filtry bo każdy z nich ma  swoją specyfikę.  

Program SDRUno sam wie,  że urządzenie RSP1A-RSPdx -RSPduo jest podłączone , w przeciwnym razie nie uruchomi się. Twoim zadaniem jest tylko nacisnąć przycisk PLAY.   I już działa.  Sporządzony przez naszego kolegę z inRADIO - "Przewodnik po SDRuno"  z pewnością będzie sporym ułatwieniem w zrozumienie funkcji programu, zwłaszcza wtedy, gdy to będzie Twój pierwszy odbiornik szerokopasmowy SDR.

Twoje pierwsze działanie będzie proste - w SDRuno musiz wybrać modulację AM, FM, LSB lub  USB w zależności od pasma.   Program SDRUno ma już „klawiaturkę” z zaprogramowanymi pasmami radiowymi i radioamatorskimi. Aby zmienić pasmo i modulację wystarczy tylko kliknąć odpowiedni przycisk. I tu zaczyna się Twoja eksploracja eteru...

Wspólne funkcje w RSP1A, RSPdx, RSPduo 

Wszystkie odbiorniki RSP mają następujące funkcje:

 • Zakres częstotliwości już od 1kHz
 • Maksymalny zakres widma w czasie rzeczywistym to aż 10MHz
 • Rozdzielczość przetworników jest wysoka – aż 14 bitowe
 • Bias Tee – umożliwia puszczenie w przewodzie antenowym napięcia zasilającego przedwzmacniacze przy antenie – lub same anteny jak miniwhip
 • Automatyczne przydzielanie wbudowanych  filtrów pasmowych, które zwiększają odporność na silne sygnały.
 • Włączenie przez użytkownika filtra DAB który tłumi silne sygnały radiofonii cyfrowej (stacje te nadają z dużymi mocami i ma to wpływ na Twoje nasłuchy)
 • Włączenie przez użytkownika filtra FM,  który tłumi sygnały stacji radiofonii analogowej 88-108MHz (stacje o sporej mocy - kilkudziesięciu kW)
 • Włączenie przez użytkownika filtra MW – fal średnich który tłumi sygnały stacji radiofonicznych w zakresie fal średnich
 • Wyposażone w duże złącze USB-B (drukarkowe) to zaleta, są bardzo wytrzymałe i nie powodują chwilowego rozłączenia urządzenia
 • Obudowy dają ochronę przed zakłóceniami zewnętrznymi: wprawdzie RSP1A ma obudowę z tworzywa, ale wewnątrz jest metalizowana; pozostałe modele są zamknięte w obudowach metalowych
 • Obwody RSP są zaprojektowane pod kątem jak najczystszego odbioru
 • Popularne złącza antenowe SMA

We wszystkich modelach SDRplay realizowane jest sprzętowe czuwanie nad zbyt silnym sygnałem wejściowym i powiadomienie o tym użytkownika,  np.: w programie SDRUno żółtym napisem „OVERLOAD”

Program SDRUno jest wstępnie skalibrowany dla każdego urządzenia RSP – potwierdzają to filmiki na YT zamieszczone przez krótkofalowców którzy używali drogich analizatorów widma aby porównać siły sygnałów

 

Czym różnią się RSP1A, RSPdx, RSPduo

Sprzętowo każdy odbiornik RSP wyróżnia się jakimiś szczegółami. 

RSP1A jest odbiornikiem z jednym wejściem antenowym, bez dodatkowych złącz, odbiera cały zakres tak samo jak pozostałe modele.

RSPduo ma możliwość uruchomienia 2 osobnych odbiorników w całym zakresie 1kHz-2GHz i dodatkowe złącze do anten drutowych w zakresie 1kHz do KF.

RSPdx został przygotowany dla zapalonych nasłuchowców fal średnich, długich aż do krótkich. Podobnie jak w RSPduo, zostało zastosowane osobne do tego zadania złącze antenowe BNC. Jest to rozwiązanie aby wyłapywać bardzo słabe sygnały w tych zakresach.

Poniższą tabelę przygotowaliśmy,. abyś mogl zobaczyć wiecej róznic. 

Cecha - do porównania  

RSP1A

RSPdx
RSPduo
<--link
Całe pokrycie zakresu czestotliwości od 0.001-2000MHz V V V
Zwiększone do 10MHz oglądanego pasma V V V
Wysokiej jakości przełączane filtry wejściowe + ADC 14bit V V V
Bias-T 4.7V do zasilania zewnętrznych przedwzmacniaczy anten V V V
Zasilanie złączem USB-B V V V
Ilość złącz antenowych SMA przełączanych programowo (od 1kHz do 2GHz) 1 2 2
Dodatkowy programowy selektor wejścia Hi-Z do 30MHz     V
Dodatkowy programowy selektor wejścia BNC do 200MHz   V  
Wbudowane złącze zegara 24MHz (+ wyjście w duo)   V V
Dodatkowy filtr poniżej 500kHz (LF/VLF)   V  
Podwójny niezależny odbiornik o szerokości 2MHz     V
Nanoszenie zakłóceń w przeciwfazie do oczyszczenia sygnału     V
Obudowa z tworzywa (z wewnętrzną powłoką przeciwzakłóceniową) V    
Czarna metalowa chropowata obudowa   V V
Całkowita wydajność poniżej 2MHz dla pasm Średnich i długich Dobra Najlepsza Dobra
Wiele jednoczesnych aplikacji Dobra Dobra Najlepsza
Wydajność w warunkach zmian i zanikania sygnału Dobra Dobra Najlepsza

 

Uwaga: Więcej informacji znajdziesz w szczegółowych opisach urządzeń w sklepie internetowym inradio.pl.  W tym celu kliknij nazwę urządzenia w powyższej tabeli i zostaniesz przekierowany do odpowiedniej strony.  

 

Urządzenia RSP doskonale sobie radzą z silnymi stacjami, które maja wpływ na nasłuch nawet w odległychg pasmach, np.: stacje radiofoniczne  88-108 MHz.  Nie usłyszymy ich wpływu w dolnym paśmie KF, ani nie będzie szeroki zakres widma opadać w takt modulacji silnej stacji z górnego pasma, jak to miało miejsce w HackRF ONE,  który jest „nieofiltrowany”.  Gdy mieszkasz w dużym mieście,  w którym są nadajniki  stacji radiofonicznych, telewizyjnych albo masz w pobliżu inne nadajniki  to weź pod uwagę stabilność sygnałów które będziesz chciał nasłuchiwać. 

Wszystkie proponowane przez nas odbiorniki RSP zagwarantują Ci wspaniały odbiór, bez uciążliwych „skrośnych” czyli przesterowania od silnego sygnału. 

Szczególowe informacje, ceny i zamówienia RSP1A, RSPdx, RSPduo

inRADIO współpracyje z producentem, firmą SDRplay i jest poważnym partnerem dla Ciebie.  Ma to duże znaczenie bo masz pewność, że otrzymasz fabrycznie nowe urządzenie, na pełnej gwarancji z pierwszej ręki i to w bardzo dobrej cenie. Otrzymasz wsparcie techniczne i nasz autorski poradnik - "Przewodnik po SDRuno", który w łatwością wprowadzi Cię w nieznany świat . 

Szczegółowe opisy, ceny urządzeń znajdziesz na stronach:

Wszystkie urządzenie SDRplay posiadamy w magazynie w dużych ilościach, w bardzo dobrych cenach.  Dostawa w ciągy 24 godzin na terenie Polski.  Zapraszamy do bardzo dobrych zakupów. 

 

Menu: