AOR - znany japoński producent odbiorników szerokopasmowych AOR wprowadził rozszerzenie wewnętrznego oprogramowania (tzw. Firmware) dla odbiorników AR-5700D,  AR-DV10 oraz AR-DV1.  Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie bo wprowadza nowe możliwości dla nasłuchu trunkingu i TETRA. 

AOR jako pierwszy producent sprzętu nasłuchowego na świecie zaimplementował system TETRA w swoich odbiornikach szerokopasmowych AR-DV1 już w 2016 roku. Następnie wprowadzono ręczny odbiornik/skaner  AR-DV10.  W roku 2019 nastąpiło rozszerzenie możliwości w AR-DV1 i AR-DV10 o tryb parcy TETRA TMO. Odbywało się to w prosty sposób, przez załadowanie nowszego firmware.    Pisaliśmy o tym w artykułach:

AOR AR-DV1 + TETRA
Już jest AOR AR-DV10 - cyfrowy ręczny skaner z TETRA, DMR, D-STAR, NXDN

TETRA w AOR AR-DV1 - teraz jest to możliwe w trybie DMO i TMO

Teraz pojawia się nowa funkcja -  nazywa się TETRA GSSI „PRO” i służy ona filtracji grup użytkowników, przypisywanie ich do grup i automatyczne odtwarzanie nawet innej stacji, tej samej grupy, jeśli jest w trunkingu.  Funkcjonalność ta zostaje standardowo zaimplementowana w zaawansowanych odbiornikach szerokopasmowych AR-5700D.

Można ją też wykorzystać za opłatą z popularnych odbiornikach AR-DV1 oraz AR-DV10. Jest to jedna z pierwszych płatnych funkcji dla odbiorników szerokopasmowych AOR. Klucze aktywacyjne są często spotykane w elektronice, a zwłaszcza w urządzeniach pomiarowych: HP / Rohde & Schwartz / Keysight /itd. Po nabyciu klucza znacząco zwiększa się funkcjonalność urządzenia. Klucz jest przypisany do konkretnego urządzenia.

1. Prezentacja filmowa 

Poniżej pokazujemy film prezentujący proces zainstalowania nowego firmware v2021C z funkcją TETRA GSSI PRO w odbiorniku szerokopasmowym AR-DV1. Film został przygotowany przez producenta, firmę AOR.

Aktualizację firmware przeprowadza się przez kartę SD. Dla AR-DV1 jest to wersja v2101C.  Wystarczy wybrać w menu odbiornika wgrany plik z rozszerzeniem .BIN na karcie i odczekać aż program załaduje się do urządzenia. Taką procedurę aktualizacji można także spotkać w nowszych transceiverach krótkofalarskich.  

Po naciśnięciu odpowiedniej kombinacji przycisków w odbiorniku, należy wprowadzić 15 cyfrowy kod. Producent ostrzega aby poprawnie wpisać za pierwszym razem kod aktywacyjny. Wraz z ostatnią wpisaną cyfrą, odbiornik automatycznie przejdzie w tryb VFO. Po wprowadzeniu kodu, należy odbiornik zresetować.  Jeśli są zapisane kanały w pamięciach to przed resetem można zapisać wszelkie ustawienia na karcie SD. Potwierdzeniem uruchomienia płatnej funkcji jest dodatkowy znaczek T przy numerze firmware.

Wprowadzenie nowej funkcjonalności jest stosunkowo łatwe. 

Przy okazji informacji o nowym firmware, producent AOR poinformował o braku zgody na wypuszczenie oprogramowania dekodującego szyfrowane kanały DMR/TETRA. Stwierdził bowiem, że kodowane informacje mogą mieć legalnie tylko operatorzy rządowi, natomiast operatorzy indywidualni takiej zgody nie mają.

2. Szczegółowe instrukcje zainstalowania TETRA GSSI „PRO” 

Funkcjonalność TETRA GSSI PRO jest już zaimplementowana w odbiornikach AR-5700D.  Możesz wprowadzić funkcjonalność do:

 

 3. Jak nabyć TETRA GSSI „PRO” ?

 Jeśli jesteś użytkownikiem AR-DV1 lub AR-DV10, nasłuchujesz pasma, jeśli skanowanie radiowe jest Twoją pasją lub pracą  i interesuje Cię zwiększenie funkcjonalności  odbiornika,  to klucz do funkcji możesz  zakupić  w inradio.pl .   
Oto link:  Klucz aktywacyjny do AOR TETRA GSSI PRO

inRADIO jest autoryzowanym dystrybutorem AOR od 1997r.  Zapraszamy.  

 

4. A może chcesz kupić AOR AR-DV1? 

inRADIO oferuje wspaniałe odbiorniki AOR AR-DV1. 

AR-DV1 jest bardzo rozbudowanym odbiornikiem szerokopasmowym. Działa  w oparciu o SDR i dekodowanie sygnałów cyfrowych,  także TETRA.  Producent AOR postawił na "otwarte" rozwiązanie programowe dekodowania wszelkich sygnałów, więc jeśli potrzeba, wystarczy wgrać odpowiedni "firmware" - wsad oprogramowania wewnętrznego i już specyfikacja odbiornika powiększy się o dekodowanie kolejnej modulacji. AR-DV1 nie jest typowo "zamkniętym" odbiornikiem, jak inne dotąd skanery czy odbiorniki szerokopasmowe spotykane na rynku, które maja ograniczoną ilość modulacji i w razie koniecznych zmian, będą musiały być wymienione na inny model.

Skaner nasłuchowy AOR AR-DV1 obsługuje wszystkie emisje analogowe:

 • AM
 • FM, WFM
 • LSB, USB (SSB) 
 • CW

obsługuje również transmisje cyfrowe:

 • Mototorbo
 • NXDN
 • APCO-25
 • ICOM D-STAR
 • DMR
 • dPMR
 • Digital YAESU
 • Digital ICOM
 • Digital Alinco EJ-47U
 • Digital CR
 • TETRA (DMO i TMO)

Więcej informacji oraz zakup - na naszej stronie:  AOR AR-DV1 Cyfrowy Odbiornik nasłuchowy SDR

  

 

5. A może zainteresuje Cię AOR AR-DV10 ?

Ręczny odbiornik szerokopasmowy firmy AOR model AR-DV10 umożliwia nasłuch częstotliwości od 100kHz do 1300MHz. Skaner częstotliwości ARDV10 dekoduje także systemy cyfrowe takie jak: TETRA, DMR, dPMR, NXDN, D-STAR, P-25, D-CR, MOTOTRBO, C4FM i inne. Zaletą urządzenia jest możliwość aktualizacji firmware, obecnie po wielu aktualizacjach, została wydana aktualizacja wspomagająca odbiór TETRA radiotelefon - przemiennik. Oprócz Tetry pojawiła się bardziej rozbudowana opcja zapisu odbieranych sygnałów.

Więcej informacji na stronie: AOR-AR-DV-10 nowoczesny odbiornik szerokopasmowy

 

        

Menu: