Znana japońska firma Icom, produkująca urządzenia nadawczo-odbiorcze w zakresie komercyjnym i radioamatorskim, wprowadziła do swojej oferty przemienniki dla krótkofalowców na pasma 2m, 70cm oraz 23cm.

Przemienniki obsługują analogowe transmisje FM oraz transmisje cyfrowe z kodowaniem AMBE+2: D-STAR. Wbudowany już jest kontroler w przemiennik co znacząco ułatwi i zmniejszy koszty budowania systemu przemiennikowego na klika pasm w jednej lokacji. Całość wówczas komunikuje się przez kabel LAN (ethernet). Korzystanie z sieci GSM - LTE umożliwi połączenie w jedną sieć przemienników przez internet i korzystanie np.: z łączności analogowej po jednej stronie i łączności cyfrowej po drugiej stronie. Montaż tradycyjnie typu RACK 19 cali o niskim profilu.

 

Wprowadzony doi produkcji ICOM ID-RP4010V przemiennik Icom  jest przeznaczony dla zakresu pasma radioamatorskiego 430MHz - 440MHz. Obsługuje FM i DV (digital voice). Producent zachwala długi czas pracy nadajnika nawet do 1godziny przy pełnej mocy z emisją cyfrową. Nowością w przemienniku jest brak w pełni analogowych obwodów w.cz. - teraz realizowane jest za pomocą cyfrowego procesora FPGA i realizowane nim bezpośrednim samplowaniu częstotliwości. Kolejną nowością jest zintegrowanie kontrolera z przemiennikiem, który w starszych generacjach był osobnym urządzeniem - ID-RP2C. Dodatkowo, wystarczy dostęp do sieci LTE, i zainstalować opcjonalny moduł UX-262 by przemiennik połączyć z innymi przemiennikami przez sieć internet.

Więcej szcegółow technicznych oraz cenę znajdziesz na stronie opoisu produktu w sklepie inRADIO:

 

Dwa kolejne przemienniki które za chwilę pojawią się na rynku to:

ID-RP2010V Icom dla radioamatorskiego pasma 2m, również sygnał antenowy jest bezpośrednio próbkowany przez przetwornik A/C pełniący w tym rolę FPGA. Wbudowany kontroler i zarządzanie/współpraca i z innymi przemiennikami przez sieciowy kontroler ethernetowy, lub łączenie przez sieć LTE. 2,5/25W mocy wyjściowej dla zakresu 144-146MHz.

 

ID-RP1200VD Icom Przemiennik dla zakresu 1,2GHz do łączności analogowej FM i cyfrowej DV oraz przesyłaniu danych DD. Krótkofalowcy robiący łączności w paśmie 23cm, dostają w RP1200DV obsługę (jako opcja) LTE do łączenia z innymi przemiennikami przez internet, także przełączaną moc nadajnika 1/10W, kontroler do łączenia z powyższymi przemiennikami.

 

Przemienniki zostały wyposażone w złącze 10MHz (we) zegara referencyjnego, w transmisje głosowe lub telegraficzne jako zapowiedzi, slot karty SD aby zapisać ustawienia lub transmisje, lub zapisanie zapowiedzi które będą rozgłaszane przez przemiennik.

Łączności mieszane

Jak widać na załączonych rysunkach łączności cyfrowych działających na przemiennikach Icom, jest to rozwiązanie pojedynczych urządzeń na konkretny zakres pasm. Mogą być razem połączone kablem LAN, lub pracować oddzielnie i spięte w sieci internetowej przez bramkę lub via LTE.


Moduły widocznych przemienników to:
ID-RP2010V (pasmo 2m)
ID-RP4010V (pasmo 70cm)
ID-RP1200VD, DV/DD Przełączany (pasmo 1,2GHz DV)
ID-RP1200VD, DV/DD Przełączany (pasmo 1,2GHz DD)

Repeatery Icom mogą krosować połączenia między analogowymi i cyfrowymi lub zestawiać łączności z takimi samymi trybami. Czyli przykładowo D-STAR->FM i FM->D-STAR w obrębie jednego przemiennika, FM-FM i D-STAR->D-STAR także przez bramki.

 

 

 Krótkie omówienie systemu D-Star

 

 Pełny system przemiennika D-Star

 

 

        

Menu: