Szukając interfejs digi do emisji cyfrowych, np. FT8, JT9 czy RTTY można natrafić na różne modemy: tańsze, droższe, prymitywne w konstrukcji, bardziej rozbudowane. A jednak modemy RigExpert wyróżniają się na rynku: solidną konstrukcją, dużymi możliwościami regulacyjnymi, sprawdzonym -bezawaryjnym działaniem. Są uniwersalne - pracują z każdą radiostacją. 

Modemy RigExpert posiadają swoją własną kartę dźwiękową, więc korzystanie z trybów cyfrowych nie blokuje komputerowej karty dźwiękowej. Co ważne są to układy 16bit PCM, o bardzo czystym widmie na we/wy. Zobaczysz różnicę (także w wynikach łączności) pomiędzy tanimi kartami USB i robionych na nich modemami a dedykowanymi obwodami audio jakie są zastosowane w opisanych poniżej modemach RigExpert.  Możesz wiec nabyć na rynku tani modem za 100 czy 200zł. ale jakość łączności będzie nieporównywalnie mniejsza z tym z tym co proponują modemy RigExpert.  

Do znanych modeli interfejsów nalezą RigExpert TI-3000 oraz TI-5000.

Modem RigExpert TI-5000

Rozbudowany układ wejść i sterowania nimi. Można sterować z poziomu oprogramowania lub pokrętłami na panelu. Wskaźniki LED ułatwiają szybką diagnozę naszego zestawu transceiver - modem - komputer.  TI5000 jest bardziej rozbudowany od innych oferowanych modeli, np.  modemu TI3000 ze względu na uniwersalność podłączeń - nie będzie blokować złącz audio w radiostacji.

Regulacja CW ułatwi korzystanie z wiosełek / klucza łopatkowego, zmieniając płynnie parametry nadawanych znaków.  Pozostale pokrętła to to regulacje audio wejść oraz wyjść. 

Poniżej przedstawiamy kilka fotografii:

modem digi RigExpert TI-5000- widok front- rugulacje - kontrolki stanu

modem digi RigExpert TI-5000- widok panelu tylnego ze złączami

modem digi RigExpert TI-5000- widok panelu spodniego - przełaczniki tłumików wejscie-wyjście

Specyfikacja modemu RigExpert TI-5000, film, aktualana cena oraz zamówienia - na stronie : RigExpert TI-5000

 Modem RigExpert TI-3000

Jest prostszą konstrukcją w porównaniu do TI-5000.  Jego zadaniem jest przeniesienie sygnałów  audio z i do transceivera, oraz dane sterowania CAT. Użytkownik dostaje bezpośredni dostęp do regulacji siły sygnałów wejścia/wyjścia. Reszta  podlega programowi do obsługi emisji cyfrowych. Wyposażony we wskaźniki, ułatwia natychmiastową diagnozę i sprawdzanie stanu podczas działania.

modem digi RigExpert TI-3000- widok front- pokrętła regulacji i kontrolki stanu

modem digi RigExpert TI-3000- widok panelu tylnego ze złaczami

modem digi RigExpert TI-5000- widok panelu spodniego - przełaczniki z tłumikami wejscie-wyjście

Więcej informacji o modemie  digi RigExpert TI-3000- specyfikacja techniczna, film, aktualna cena, zamawioanie - znajduje się na stronie:  RigExpert TI-3000

Modemy TI3000 i TI5000 w porównaniu do poprzednich wersji TI5, TI7, TI8 mają wyprowadzone na zewnątrz przełączniki tłumików sygnałów we/wy. Przełączniki te są bezpośrednio dostępne od spodu urządzeń.

Uniwersalnośc modemów RigExpert

Modemy Rigexpert TI-7, TI-3000, TI-5000 mogą współpracować z każdy typem radiostacji. Wymagane jest tylko samodzielne przygotowanie okablowania lub jego zakup w inRADIO.   Poniższy obrazuje jak wyglądają okablowania do różnych typów transciverów ICOM, YAESU, Ten-Tec.  Jeśli masz trochę wolnego czasu i zapał to możesz wykonać okablowania samodzielnie w/g schematów, które publikujemy na naszych stronach interentowych. 

Niezależnie od posiadanego typu transcivera  Two modem zostabnie z Tob ą na długie lata bo jest uniwersalny. 

 

 

Praca modemu digi z komputerem

Po podłączeniu modemu RigExpert do komputera z systemem Windows rozpocznie się pobranie sterowników i ich instalacja. 

Dzięki zewnętrznym programom jak MiXWSoftware, HamRadioDeluxe czy Logger32, FLDIGI albo WSJT-X  obsługują najróżnorodniejsze emisje cyfrowe, np.: JT65, FT8, RTTY, PACKET RADIO czy BPSK.

Ham Radio Deluxe

Jednym z najciekawszych obecnie programów dka obsługi transmisji cyfrowych jest  program dla krótkofalowców HRD (Ham Radio Deluxe). Początkowo obsługiwał radiostacje przez CAT i prosty wówczas program do cyfrowych modulacji DM750. Obecna wersja jest o wiele bardziej rozbudowana i oceniana bardzo wysoko wśród miłośników krótkofalarstwa. Teraz program zarządza callbokiem, śledzeniem satelitów, sterowaniem rotorami, obsługą wielu modulacji cyfrowych,  w tym program do odczytywania wielu stacji nadających cyfrowe przekazy naraz (przypomina program CW Skimmer).

Program jest komercyjny od prawdopodobnie 3 wersji. Cóż, rozbudowa wymagała wiele wkładu pracy i jeśli chcesz skorzystać z tak rozbudowanego narzędzia to warto zapłacić i mieć super-narzędzie. 

Poniżej pokazujemy kilka możliwości HamRadioDeluxe

Śledzenie satelitów i sterowanie rotorem w HRD:

Ham Radio Deluxe- Śledzenie satelitów

Ham Radio Deluxe- sterowanie rotorem w HRD

Sterowanie radiostacją w HRD:

Ham Radio Deluxe- sterowanie radiostacją HRD

 Logbook w HRD - umożliwia także łączenie online:

Ham Radio Deluxe- logbook

DM750 z HRD - Digital Master obsługa wielu emisji cyfrowych:
Ham Radio Deluxe- DM750 z HRD - Digital Master obsługa wielu emisji cyfrowych

Wraz z DM780 jest śledzenie sygnałów naraz i ich dekodowanie:

Ham Radio Deluxe- Wraz z DM780 jest śledzenie sygnałów naraz i ich dekodowanie:

 FLDIGI

Kolejnym ciekawym programem jest FLDIGI. Również z niewielkiego programiku rozrósł się do wielozadaniowego programu dla radioamatorów. Program jest na licencji GNU, więc samemu można wprowadzić nowe funkcje lub poprawki do programu. Początkowo działał tylko na linuksie, obecnie są wersje na Windows. Posiada sporą bazę obsługiwanych transceiverów w tym FTDX101.

Tryby cyfrowe programu FLDIGI:

Tryby cyfrowe programu FLDIGI

Jak widać, program obsługuje wiele trybów cyfrowych z których korzystają krótkofalowcy, w tym każdy tryb jest ustawiany na konkretną prędkość.

 FLDIGI z wieloma ustawnymi opcjami:

FLDIGI z wieloma ustawnymi opcjami

Lista obsługiwanych transceiverów:

List ta jest imponująca - długo się przewija pasek z urządzeniami zanim trafi na koniec listy urządzeń:

 FLDIGI lista obsługiwanych transceiver'ow

 UR5EQF

Kolejny program bardzo rozbudowany to UR5EQF - co prawda jest log-bookiem, ale rozbudowanym o modulacje digi, a połączenie modemu z radiostacją i komputerem wychodzi na szybkie prowadzenie łączności podczas zawodów, no i człowiek szybko się przyzwyczaja do wygody, zamiast nastawiać ręcznie pokrętłem VFO w radio i wklepać częstotliwość korespondenta, wystarczy że operator skupi się na odbiorze podawanych danych przez inne stacje, a zatwierdzenie łączności samo wprowadzi częstotliwość,  czas i znaku wywoławczego do logbooka.

UR5EQF

MixW Software 

Dość znanym programem jest MixW Software który jest znany z prostoty.  Po podłaczeniu modemu, ustaleniu jego COM portów i przypisaniu ich w programie z digimode można rozpocząć łączności w trybach cyfrowych. Poniżej widoczna  jest lista popularnych modulacji cyfrowych które obsługuje program MixWSoftware.

 zrzut ekranowy- MixW - dostępne emisje

Na obecną chwilę są proponowane transmisje: BPSK31, QPSK31, FSK31, RTTY, Packet, PActor, Amtor, MFSK. Throb, MT63, Hellschreiber, Fax, SSTV. 

WSJT-X

Program WSJT-X przygotowany przez grupę skupioną wokół Joe Taylor, specjalizującego się w "weak signal communication" (komunikacja w oparcie o słabe sygnały) i jego FT8 jest obecnie najbardziej popularną modulacją podczas prowadzenia łączności. FT8 otwiera drogę nawiązania łączności w warunkach gdy wydaje się ze w odbiorniku nie ma nic prócz szumów.

Na obrazku z programu WSJTX  pokazane są obecnie oferowane modulacje. Widać że krótkofalowiec K1JT nie poprzestaje na tworzeniu nowych trybów do pracy ze słabymi sygnałami.

 zrzut ekranowy - WSJT-X - dostępne emisje

 

WSJT-X implementuje protokoły komunikacyjne lub „tryby” zwane FST4, FST4W, FT4, FT8, JT4, JT9, JT65, Q65, MSK144 i WSPR, a także jeden zwany Echo do wykrywania i pomiaru własnych sygnałów radiowych odbitych od Księżyca . Wszystkie te tryby zostały zaprojektowane do wykonywania niezawodnych, potwierdzonych QSO w warunkach ekstremalnie słabego sygnału.

JT4, JT9 i JT65 używają prawie identycznej struktury wiadomości i kodowania źródłowego (wydajna kompresja standardowych wiadomości używanych do minimalnych QSO). Wykorzystują czasowe 60-sekundowe sekwencje T / R zsynchronizowane z czasem UTC. JT4 i JT65 zostały zaprojektowane dla EME („moonbounce”) na pasmach VHF / UHF / mikrofalowych. JT9 jest zoptymalizowany dla pasm MF i HF. Jest o około 2 dB bardziej czuły niż JT65, zużywając mniej niż 10% szerokości pasma. Q65 (dostępny w WSJT-X 2.4.0 i nowszych) oferuje tryby podrzędne z szerokim zakresem długości sekwencji T / R i odstępów tonów.

FT4 i FT8 działają podobnie, ale używają cykli T / R odpowiednio tylko 7,5 i 15 sekund. MSK144 jest przeznaczony do Meteor Scatter na pasmach VHF. Te tryby oferują ulepszone formaty wiadomości z obsługą niestandardowych znaków wywoławczych i niektórych popularnych zawodów. 

FST4 i FST4W są zaprojektowane specjalnie dla pasm LF i MF. Na tych pasmach ich podstawowe czułości są lepsze niż w innych modach WSJT-X o tych samych długościach sekwencji, zbliżając się do teoretycznych ograniczeń szybkości przepustowości informacji. FST4 jest zoptymalizowany pod kątem dwukierunkowych QSO, podczas gdy FST4W jest przeznaczony do transmisji quasi-beaconów wiadomości typu WSPR. FST4 i FST4W nie wymagają ścisłej, niezależnej synchronizacji czasu i synchronizacji fazy w trybach, takich jak EbNaut.

Tryb WSPR implementuje protokół przeznaczony do sondowania potencjalnych ścieżek propagacji z transmisjami o małej mocy. WSPR jest w pełni zaimplementowany w WSJT-X, w tym programowalne  band -hopping (przeskakiwanie z padma na pasmo).  

 

Kilka uwag końcowych

Obecne programy są coraz bardziej "online", zbierają informacje z callbooka np.: qrz.com o korespondencie (jeśli podał dane na stronie) z którym aktualnie prowadzimy łączność, czy należy i do jakiego biura obsługującego karty QSL (i czy w ogóle należy - jak w krajowym biurze QSL - PZK), programy także wyliczają w jakim kierunku ustawić optymalnie antenę kierunkową na rotorze, lub automatycznie ustawią po wskazaniu znaku wywoławczego w programie.

 

Jak widać programy dla krótkofalowców wciąż ewoluują, aby zapewnić jak najlepsze warunki do prowadzenia łączności. Łączności emisjami cyfrowymi ułatwiają modemy zewnętrzne typu Rigexpert lub wewnętrzne łączące radiostację przez kabel USB z komputerem. Modemy zewnętrzne jak TI3000 czy TI5000 nie są przypisane przy zakupie do konkretnego transceivera - wystarczy zmienić kabel interfejsu i juz obsługuje inny model radiostacji. Modemy do emisji cyfrowych Rigexpert posiadają regulację głośności na "wyciągnięcie ręki" a zmiany, operator obserwuje bezpośrednio na waterfall programów podczas odbioru i ALC nadajnika podczas nadawania. 

 

 

        

Menu: