Szukając interfejs digi do emisji cyfrowych, np. FT8, JT9 czy RTTY można natrafić na różne modemy: tańsze, droższe, prymitywne w konstrukcji, bardziej rozbudowane. A jednak modemy RigExpert wyróżniają się na rynku: solidną konstrukcją, dużymi możliwościami regulacyjnymi, sprawdzonym -bezawaryjnym działaniem. Są uniwersalne - pracują z każdą radiostacją.
Modemy RigExpert posiadają swoją własną kartę dźwiękową, więc korzystanie z trybów cyfrowych nie blokuje komputerowej karty dźwiękowej. Co ważne są to układy 16bit PCM, o bardzo czystym widmie na we/wy. Zobaczysz różnicę (także w wynikach łączności) pomiędzy tanimi kartami USB i robionych na nich modemami a dedykowanymi obwodami audio jakie są zastosowane w opisanych poniżej modemach RigExpert. Możesz wiec nabyć na rynku tani modem za 100 czy 200zł. ale jakość łączności będzie nieporównywalnie mniejsza z tym z tym co proponują modemy RigExpert.
Do znanych modeli interfejsów nalezą RigExpert TI-3000 oraz TI-5000.
Modem RigExpert TI-5000
Rozbudowany układ wejść i sterowania nimi. Można sterować z poziomu oprogramowania lub pokrętłami na panelu. Wskaźniki LED ułatwiają szybką diagnozę naszego zestawu transceiver - modem - komputer. TI5000 jest bardziej rozbudowany od innych oferowanych modeli, np. modemu TI3000 ze względu na uniwersalność podłączeń - nie będzie blokować złącz audio w radiostacji.
Regulacja CW ułatwi korzystanie z wiosełek / klucza łopatkowego, zmieniając płynnie parametry nadawanych znaków. Pozostale pokrętła to to regulacje audio wejść oraz wyjść.
Poniżej przedstawiamy kilka fotografii:
Specyfikacja modemu RigExpert TI-5000, film, aktualana cena oraz zamówienia - na stronie : RigExpert TI-5000
Modem RigExpert TI-3000
Jest prostszą konstrukcją w porównaniu do TI-5000. Jego zadaniem jest przeniesienie sygnałów audio z i do transceivera, oraz dane sterowania CAT. Użytkownik dostaje bezpośredni dostęp do regulacji siły sygnałów wejścia/wyjścia. Reszta podlega programowi do obsługi emisji cyfrowych. Wyposażony we wskaźniki, ułatwia natychmiastową diagnozę i sprawdzanie stanu podczas działania.
Więcej informacji o modemie digi RigExpert TI-3000- specyfikacja techniczna, film, aktualna cena, zamawioanie - znajduje się na stronie: RigExpert TI-3000
Modemy TI3000 i TI5000 w porównaniu do poprzednich wersji TI5, TI7, TI8 mają wyprowadzone na zewnątrz przełączniki tłumików sygnałów we/wy. Przełączniki te są bezpośrednio dostępne od spodu urządzeń.
Uniwersalnośc modemów RigExpert
Modemy Rigexpert TI-7, TI-3000, TI-5000 mogą współpracować z każdy typem radiostacji. Wymagane jest tylko samodzielne przygotowanie okablowania lub jego zakup w inRADIO. Poniższy obrazuje jak wyglądają okablowania do różnych typów transciverów ICOM, YAESU, Ten-Tec. Jeśli masz trochę wolnego czasu i zapał to możesz wykonać okablowania samodzielnie w/g schematów, które publikujemy na naszych stronach interentowych.
Niezależnie od posiadanego typu transcivera Two modem zostabnie z Tob ą na długie lata bo jest uniwersalny.
Praca modemu digi z komputerem
Po podłączeniu modemu RigExpert do komputera z systemem Windows rozpocznie się pobranie sterowników i ich instalacja.
Dzięki zewnętrznym programom jak MiXWSoftware, HamRadioDeluxe czy Logger32, FLDIGI albo WSJT-X obsługują najróżnorodniejsze emisje cyfrowe, np.: JT65, FT8, RTTY, PACKET RADIO czy BPSK.
Ham Radio Deluxe
Jednym z najciekawszych obecnie programów dka obsługi transmisji cyfrowych jest program dla krótkofalowców HRD (Ham Radio Deluxe). Początkowo obsługiwał radiostacje przez CAT i prosty wówczas program do cyfrowych modulacji DM750. Obecna wersja jest o wiele bardziej rozbudowana i oceniana bardzo wysoko wśród miłośników krótkofalarstwa. Teraz program zarządza callbokiem, śledzeniem satelitów, sterowaniem rotorami, obsługą wielu modulacji cyfrowych, w tym program do odczytywania wielu stacji nadających cyfrowe przekazy naraz (przypomina program CW Skimmer).
Program jest komercyjny od prawdopodobnie 3 wersji. Cóż, rozbudowa wymagała wiele wkładu pracy i jeśli chcesz skorzystać z tak rozbudowanego narzędzia to warto zapłacić i mieć super-narzędzie.
Poniżej pokazujemy kilka możliwości HamRadioDeluxe
Śledzenie satelitów i sterowanie rotorem w HRD:
Sterowanie radiostacją w HRD:
Logbook w HRD - umożliwia także łączenie online:
DM750 z HRD - Digital Master obsługa wielu emisji cyfrowych:

Wraz z DM780 jest śledzenie sygnałów naraz i ich dekodowanie:
FLDIGI
Kolejnym ciekawym programem jest FLDIGI. Również z niewielkiego programiku rozrósł się do wielozadaniowego programu dla radioamatorów. Program jest na licencji GNU, więc samemu można wprowadzić nowe funkcje lub poprawki do programu. Początkowo działał tylko na linuksie, obecnie są wersje na Windows. Posiada sporą bazę obsługiwanych transceiverów w tym FTDX101.
Tryby cyfrowe programu FLDIGI:
Jak widać, program obsługuje wiele trybów cyfrowych z których korzystają krótkofalowcy, w tym każdy tryb jest ustawiany na konkretną prędkość.
FLDIGI z wieloma ustawnymi opcjami:
Lista obsługiwanych transceiverów:
List ta jest imponująca - długo się przewija pasek z urządzeniami zanim trafi na koniec listy urządzeń:
UR5EQF
Kolejny program bardzo rozbudowany to UR5EQF - co prawda jest log-bookiem, ale rozbudowanym o modulacje digi, a połączenie modemu z radiostacją i komputerem wychodzi na szybkie prowadzenie łączności podczas zawodów, no i człowiek szybko się przyzwyczaja do wygody, zamiast nastawiać ręcznie pokrętłem VFO w radio i wklepać częstotliwość korespondenta, wystarczy że operator skupi się na odbiorze podawanych danych przez inne stacje, a zatwierdzenie łączności samo wprowadzi częstotliwość, czas i znaku wywoławczego do logbooka.
MixW Software
Dość znanym programem jest MixW Software który jest znany z prostoty. Po podłaczeniu modemu, ustaleniu jego COM portów i przypisaniu ich w programie z digimode można rozpocząć łączności w trybach cyfrowych. Poniżej widoczna jest lista popularnych modulacji cyfrowych które obsługuje program MixWSoftware.
Na obecną chwilę są proponowane transmisje: BPSK31, QPSK31, FSK31, RTTY, Packet, PActor, Amtor, MFSK. Throb, MT63, Hellschreiber, Fax, SSTV.
WSJT-X
Program WSJT-X przygotowany przez grupę skupioną wokół Joe Taylor, specjalizującego się w "weak signal communication" (komunikacja w oparcie o słabe sygnały) i jego FT8 jest obecnie najbardziej popularną modulacją podczas prowadzenia łączności. FT8 otwiera drogę nawiązania łączności w warunkach gdy wydaje się ze w odbiorniku nie ma nic prócz szumów.
Na obrazku z programu WSJTX pokazane są obecnie oferowane modulacje. Widać że krótkofalowiec K1JT nie poprzestaje na tworzeniu nowych trybów do pracy ze słabymi sygnałami.
WSJT-X implementuje protokoły komunikacyjne lub „tryby” zwane FST4, FST4W, FT4, FT8, JT4, JT9, JT65, Q65, MSK144 i WSPR, a także jeden zwany Echo do wykrywania i pomiaru własnych sygnałów radiowych odbitych od Księżyca . Wszystkie te tryby zostały zaprojektowane do wykonywania niezawodnych, potwierdzonych QSO w warunkach ekstremalnie słabego sygnału.
JT4, JT9 i JT65 używają prawie identycznej struktury wiadomości i kodowania źródłowego (wydajna kompresja standardowych wiadomości używanych do minimalnych QSO). Wykorzystują czasowe 60-sekundowe sekwencje T / R zsynchronizowane z czasem UTC. JT4 i JT65 zostały zaprojektowane dla EME („moonbounce”) na pasmach VHF / UHF / mikrofalowych. JT9 jest zoptymalizowany dla pasm MF i HF. Jest o około 2 dB bardziej czuły niż JT65, zużywając mniej niż 10% szerokości pasma. Q65 (dostępny w WSJT-X 2.4.0 i nowszych) oferuje tryby podrzędne z szerokim zakresem długości sekwencji T / R i odstępów tonów.
FT4 i FT8 działają podobnie, ale używają cykli T / R odpowiednio tylko 7,5 i 15 sekund. MSK144 jest przeznaczony do Meteor Scatter na pasmach VHF. Te tryby oferują ulepszone formaty wiadomości z obsługą niestandardowych znaków wywoławczych i niektórych popularnych zawodów.
FST4 i FST4W są zaprojektowane specjalnie dla pasm LF i MF. Na tych pasmach ich podstawowe czułości są lepsze niż w innych modach WSJT-X o tych samych długościach sekwencji, zbliżając się do teoretycznych ograniczeń szybkości przepustowości informacji. FST4 jest zoptymalizowany pod kątem dwukierunkowych QSO, podczas gdy FST4W jest przeznaczony do transmisji quasi-beaconów wiadomości typu WSPR. FST4 i FST4W nie wymagają ścisłej, niezależnej synchronizacji czasu i synchronizacji fazy w trybach, takich jak EbNaut.
Tryb WSPR implementuje protokół przeznaczony do sondowania potencjalnych ścieżek propagacji z transmisjami o małej mocy. WSPR jest w pełni zaimplementowany w WSJT-X, w tym programowalne band -hopping (przeskakiwanie z padma na pasmo).
Kilka uwag końcowych
Obecne programy są coraz bardziej "online", zbierają informacje z callbooka np.: qrz.com o korespondencie (jeśli podał dane na stronie) z którym aktualnie prowadzimy łączność, czy należy i do jakiego biura obsługującego karty QSL (i czy w ogóle należy - jak w krajowym biurze QSL - PZK), programy także wyliczają w jakim kierunku ustawić optymalnie antenę kierunkową na rotorze, lub automatycznie ustawią po wskazaniu znaku wywoławczego w programie.
Jak widać programy dla krótkofalowców wciąż ewoluują, aby zapewnić jak najlepsze warunki do prowadzenia łączności. Łączności emisjami cyfrowymi ułatwiają modemy zewnętrzne typu Rigexpert lub wewnętrzne łączące radiostację przez kabel USB z komputerem. Modemy zewnętrzne jak TI3000 czy TI5000 nie są przypisane przy zakupie do konkretnego transceivera - wystarczy zmienić kabel interfejsu i juz obsługuje inny model radiostacji. Modemy do emisji cyfrowych Rigexpert posiadają regulację głośności na "wyciągnięcie ręki" a zmiany, operator obserwuje bezpośrednio na waterfall programów podczas odbioru i ALC nadajnika podczas nadawania.