Jest wielu miłośników nasłuchu pasm radiowych.  Niektórzy słuchają przekazy z pobliskiego lotniska aby wiedzieć ci się dzieje w powietrzu, inni - straż pożarną aby być "dobrze poinformowanym" co się dzieje w okolicy. Jeszcze inni nasłuchują CB Radio lub krótkofalowców prowadzących długie pogaduszki w eterze. Tematów do nasłuchu jest wiele  a do nasłuchiwania potrzebny jest dobry odbiornik radiowy.  

Większość odbiorników radiowych posiada funkcję szybkiego przeszukiwania częstotliwości, aby jak najszybciej znaleźć rozmowę i ją odsłuchać. Ta funkcja przeszukiwania, zadecydowała, że urządzenie nasłuchowe często nazywamy: skaner częstotliwości. Odbiornik skanuje, przeszukuje ustalone pasmo i w jedną chwilę już odbiera przekaz, który jest w tej chwili nadawany w eterze. 

Wiele odbiorników radiowych posiada możliwość odbioru bardzo szerokiego zakresu częstotliwości. Nie tak jak w popularnych odbiornikach FM - tylko od 88 do 108MHz, może jeszcze fale średnie od 500 kHz - 1,6 MHz.   Zwykle odbiorniki są zdolne odebrać stacje radiowe pracujące od 0,5MHz  nawet do GHz kilku giga-herców, czyli tysięcy kiloherców. Dlatego określamy je: odbiorniki szerokopasmowe. Ponadto im bardziej rozbudowany skaner radiowy  tym więcej typów emisji może odebrać. Popularne radia odbierają tylko modulacje WFM i AM. Specjalizowane urządzenia do nasłuchu - także SSB, FM, CW.  Najnowocześniejsze są zdolne odbierać transmisje cyfrowe:" dPMR, DMR, NXDN, TETRA itd. 

Jak wybrać skaner radiowy ?  

Na początek musisz zadać sobie zadać kilka prostych pytań: 

 • Czy jesteś początkującym ?  
  Czy chcesz na początek spróbować swoje możliwości z prostym odbiornikiem (może być trochę ryzykowne, o czym w następnym punkcie) czy też masz dużo zapału i chcesz kupić droższy,  bardziej zaawansowany sprzęt. Da Ci on więcej satysfakcji i zapału do dalszego rozwoju. 
 • Czy chcesz mieć proste radio (tanie)  czy zaawansowane (droższe) ?
  Wszystko co tanie jest prostsze, wykonane mniejszym kosztem. Droższe urządzenia są generalnie lepsze, dają więcej możliwości. Niejednokrotnie tańsze urządzenia  mają gorsze parametry i możesz niepotrzebnie zniechęcić się do hobby już na początku drogi. Jeśli czynnik finansowy jest drugorzędny i stać Cię na lepsze radio, zalecamy kupienie lepszego modelu.  
 • Jaki zakres pasm radiowych Cię interesuje?
  Jeśli chcesz nasłuchiwać tylko pasmo lotnicze to może wystarczy odbiornik na pasmo 108 - 136MHz?  Może chcesz słuchać także innych transmisji i wtedy odbiornik nasłuchowy powinien posiadać techniczną możliwość ich odbioru
 • Czy masz orientację w częstotliwościach radiowych i możliwościach odbiorników szerokopasmowych?
  Może przed zakupem powinieneś trochę poczytać lub dowiedzieć sie od kolegów w jakich częstotliwościach pracują stacje które Cię interesują? Czy są ogólnie dostępne czy też transmisje są zaszyfrowane ?  Jak rodzaj sprzętu powinieneś zastosować? 
 • Czy chcesz nasłuchiwać stacje lokalne czy odległe, dalekie?  
  Do odbioru stacji lokalnych może wystarczyć odbiornik ręczny ale dla stacji dalekich - wymagana jest dobra, stacjonarna antena i odbiornik, który z powodzeniem może obsłużyć antenę stacjonarną. 
 • Czy masz zamiar słuchać w każdym miejscu czy tylko w domu?
  Odbiorniki radiowe ręczne są łatwe do przenoszenia,  ale te stacjonarne maja lepsze parametry i dają Ci znacznie więcej możliwości. Jeśli zamierzasz słuchać w domu, lepiej kup skaner stacjonarny; jeśli będziesz słuchał na zewnątrz, w podróży, na wycieczce - to nie masz innej możliwości, pozostają Ci tylko skanery przenośne (nazywane czasami: handy).   
 • Czy wystarczy Ci modulacja WFM/AM czy także cyfrowe i/lub SSB?
  Transmisje analogowe powoli odchodzą do przeszłości. Jest jeszcze sporo stacji nadających w WFM, AM, FM lecz coraz więcej pojawia się  stacji cyfrowych. Jeśli myślisz przyszłościowo o swoim hobby - lepiej pomyśleć o skanerach cyfrowych. One także odbierają transmisje analogowe.  
 • Czy liczysz tylko na antena krótką która jest przy odbiorniku ręcznym czy też masz możliwość zastosowania długiej anteny  na zewnątrz?
  Niektóre skanery częstotliwości posiadają możliwość przyłączenia anteny zewnętrznej. Anteny te dają większe możliwości. Możesz odbierać dalsze stacje i z lepszą jakością.  Jeśli masz możliwość zastosowania anteny zewnętrznej to wybierz skaner radiowy, który daje taką możliwość.  

Odpowiedzi na powyższe pytania podpowiedzą Ci  -  jaki typ odbiornika szerokopasmowego potrzebujesz do nasłuchu.

Tanie skanery radiowe dla początkujących

Początkujący nasłuchowcy nie zawsze zdają sobie sprawę ile się dzieje na pasmach wokół nich, niekoniecznie w  zakresie fal ultrakrótkich. Zwykle skupieni są na chęci słuchania tylko  zakresu straży pożarnej czy pogotowia, omijają pasmo lotnicze na którym sporo się dzieje.

Takie najprostsze – z analogowymi modulacjami i przenośne dla początkujących, którzy sami nie są pewni czy wydać większą gotówkę na odbiornik . Proponujemy HRD-767 prosty i do tego czuły odbiornik pasm radiowych (a nuż trafisz na rzadko spotykaną stację piracką), wycinka pasma fal średnich i całego pasma lotniczego.

Bardziej rozbudowany model dla początkujących proponujemy HRD-737. Ten odbiornik umożliwi Ci nasłuch sporego zakresu fal radiowych, także straży pożarnej, pogotowia ratunkowego  kolejnictwa (PKP), różnych firm (raczej tylko w dużych miastach) no i cały zakres pasma lotniczego.

 

Więcej szczegółów znajdziesz na stronach:  

Odbiornik- skaner radiowy HRD-737
Odbiornik- skaner radiowy HRD-767 

 

 Niebawem - kontynuacja tematu. Odwiedź nas za kilka dni...   

 

        

Menu: