Miernik SWR (reflektometr) jest urządzeniem które pomaga w określeniu stopnia dopasowania anteny do toru nadawczego, przeważnie transceivera lub radia CB.  Do wykonania pomiaru instalacji antenowej potrzebne jest doprowadzenie sygnału z nadajnika. Poniżej przedstawimy kilka rodzajów mierników, abyś mógł wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb.

Miernik SWR krzyżowy jest miernikiem SWR, który  pokazuje jednocześnie moc wychodzącą (padającą) i moc odbitą, która przez niedopasowanie anteny wraca do nadajnika. Miejsce skrzyżowania wskazówek pozwala na bezpośredni odczyt SWR (współczynnika fali stojącej). Mierniki krzyżowe nie nadają się do dokładnych pomiarów małej mocy (QRP) gdyż pierwszy zakres pomiarowy to zwykle aż 15 lub 30W. Oto przykładowy model:

 

Pewniejszy w odczycie RMS jest miernik SWR jednowskazówkowy. Dla każdego pasma, zmiany mocy miernik trzeba wstępnie skalibrować na maksimum wychyłu. Potem wystarczy tylko przełączyć na "pomiar SWR"  i odczytać wynik. W takim reflektometrze można mierzyć moc wyjściową przyłączonego nadajnika, moc odbitą i współczynnik SWR. Zaletą takiego miernika SWR jest podział na różnorodne zakresy mocy i wiarygodny pomiar już przy niskiej mocy wyjściowej. Zwykle pierwszy zakres pomiarowy jest już dla mocy do 5W, drugi -do 30W a trzeci -300W. Oto przykładowe rozwiązanie:

 

Wadą mierników SWR  jednowskazówkowych i krzyżowych jest bezwładność mechanicznych organów ruchomych. Nie są one w stanie nadążyć za wskazaniem chwilowych wartości szczytowych . Zaletą jest niska cena często wbudowana możliwość pomiaru głębokości modulacji dla emisji AM czy dewiacji częstotliwości dla emisji FM. Przykładowy miernik SWR:

 

Miernik SWR wielozakresowy to kilka mierników w jednej obudowie. Każdy obsługuje odrębne pasmo, np: 1.8MHz-200MHz oraz 140MHz-525MHz. Przełączanie pasm odbywa się się przełącznikiem umieszczonym na tylnej ścianie reflektometru. Miernik SWR jednozakresowy wyposażony jest w jeden „sprzęgacz” (układ który umożliwia przetworzenie sygnału w.cz na napięcie dla mierników, bez wprowadzania zmian SWR w instalacji antenowej). Mierniki SWR  wielozakresowe posiadają dwa lub więcej sprzegaczy, w zależności od ilości pasm. Dzięki temu ich zakres pomiarowy jest bardzo szeroki.

 

Istnieją również mierniki SWR cyfrowe. Są bardzo szybkie i są  w stanie pokazać wartość szczytową (peak) sygnału nadawczego. Potrafią zapamiętać wartość najwyższą, najniższą, średnią. Wyniki mogą być pokazane w formie liczb, pasków lub w sposób łączony. Oczywiście ten miernik SWR  umożliwia pomiar częstotliwości, a zastosowany wyświetlacz może być bardzo duży.

Wszystkie mierniki SWR dostępne w sklepie inRADIO.pl  możesz zobaczayć na stronie:  

https://www.inradio.pl/sklep/mierniki-i-analizatory/reflektometry

Zapraszamy!

        

Menu: