Nowa aktualizacja (24 stycznia 2019 r.)  dodała super mocy do znanego  cyfrowego odbiornika szerokopasmowego AOR AR-DV1. Teraz odbiór sygnałów TETRA stał się faktem! Dotychczas DV1 potrafił dekodować sygnały TETRA, ale tylko w trybie DMO (Direct Mode Operation). Teraz jest znacznie więcej - tryb TMO.

Dotychczas   AOR DV1 dekodował TETRA DMO

Dotychczas DV1 potrafił dekodować sygnały TETRA, ale tylko w trybie DMO (Direct Mode Operation). DMO to tryb pracy bezpośredniej,  gdy radiotelefony przenośne  lub przewoźne komunikują się bezpośrednio i miedzy sobą,  bez użycia infrastruktury, stacji przekaźnikowych TETRA  ( radiotelefon –> radiotelefon).  Ten tryb pracy jest wykorzystywany wtedy gdy stacje przewoźne czy przenośne znajdują się w oddaleniu, poza zasięgiem stacji bazowych.

Teraz AOR DV1 dekoduje TETRA w trybie TMO

Po wprowadzeniu aktualizacji firmware dla AR-DV1, ten odbiornik szerokopasmowy zyskał bardzo na funkcjonalności.  Potrafi on odebrać  transmisje TETRA także w trybie TMO (Trunked Mode Operation) czyli w trybie gdy radiotelefony TETRA pracują z wykorzystaniem stacji bazowych.   Dla wyjaśnienia - gdy operator radiotelefonu TETRA rozpoczyna wywołanie grupowe przez wciśniecie przycisku nadawania PTT,   głos jest transmitowany do wybranych stacji bazowych systemu TETRA.  Radiotelefony które są w tej samej grupie  i są zlokalizowane w różnych obszarach geograficznych,  są obsługiwane przez różne stacje bazowe.  W trybie TMO jest wykorzystywana inteligencja sieci TETRA  i system znajduje odpowiednią drogę do transmisji  aby przesłać głos z jednej stacji do innych w zależności od zmieniającej się lokalizacji użytkowników.

AR-DV1 to No 1

AR-DV1 jest pierwszym na świecie samodzielnie urządzeniem odbiorczym, które potrafi zdekodować przekaz radiowy stacji pracujących w sieciach TETRA, zarówno w trybie DMO jak i TMO
System TETRA jest używany na całym świecie przez agencje rządowe, służby ratunkowe, służby bezpieczeństwa  publicznego, transport kolejowy, metro, lotniska itd.   

Należy zaznaczyć, że gdy transmisja w systemie TETRA jest kodowana aby utajnić przekaz, np. w Policji, Straży Granicznej  to nie może ona być zdekodowana przy użyciu AR-DV1 ani innych urządzeń technicznych niezalogowanych do systemu. Kody są zmieniane bardzo często  po to, aby gdy nawet hipotetycznie uda się,  w wyniku znacznego zaangażowania,  usłyszeć fragment przekazu to uzyskany strzępek informacji jest niewielki i bezużyteczny bo co chwilę system automatycznie zmienia kody.  

Odbiornik szerokopasmowy AR-DV1 pracuje  od 100kHz do 1300MHz i dekoduje liczne sygnały cyfrowe w tym TETRA, DMR, D-STAR, NXDN, dPMR, P25, D-CR, Yaesu C4FM, Alinco EJ47U. Zastosowana jest unikalna technologia FPGA pozwalająca na automatyczne wykrywanie wyżej podanych trybów cyfrowych podczas skanowanie i nagrywanie audio na SD.

Informacje o AOR 

AOR jest wiodącym producentem szerokopasmowych ręcznych i stacjonarnych odbiorników radiowych od 1978 roku.  Oferuje także akcesoria wspomagające. Urządzenia AOR cieszą sie ogromnym uznaniem bowiem producent nieustannie wprowadza innowacyjne rozwiązania do oferowanych odbiorników, skanerów radiowych i jest niekwestionowanym liderm w branży urządzen do nasłuchu szerokopasmowego i  skanowania. 

Rozbudowane odbiorniki szerokopasmowe AOR do nasłuchiwania i skanowania pasm radiowych są oferowane instytucjom rządowym w Japonii, USA i na całym świecie. Są stosowane w armii USA. Znane są specjalistom  od komunikacji radiowej, organom ścigania, radioamatorom-krótkofalowcom,  entuzjastom monitoringu radiowego  we wszystkich zakątkach naszego globu.  Do legendy należą:  AR-ALPHA, AR-5000, AR-ONE, AR-8000, AR-8200, AR-8600, AR-MINI   i wiele, wiele innych wspaniałych konstrukcji radiowych.