Uwaga piloci - od 31 grudnia 2017r. wchodzą w życie nowe wymagania dotyczące radiotelefonów lotniczych. Wymagane będzie używanie radiostacji  z odstępem (separacją) międzykanałowym  8,33 kHz (dotychczas obowiązywał odstęp 25 kHz).

Dlaczego nowe wymagania 8,33 kHz dla radiostacji lotniczych?

Ciągle wzrastająca ilość lotów spowodowała, że zagęszczenie samolotów stało się już tak duże, że brakuje   częstotliwości do korespondencji radiowych. Wystarczy zdać sobie sprawę, że horyzont radiowy samolotów lecących na FL360 wynosi około 900 km.  Możliwości wzajemnego zakłócania są więc duże.  Lotnicze stacje radiowe pracują dotychczas z odstępem 25 kHz.  Wprowadzenie nowego odstępu miedzy-kanałowego 8,33 kHz spowoduje potrojenie ilości dostępnych częstotliwości. Radiotelefony nowej generacji dają  możliwość pracy w znacznie węższych kanałach radiowych bez wzajemnego powodowania zakłóceń.

Nawiązując do spraw formalnych -  zgodnie z art. 4 pkt. 5 Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) nr 1079/2012 z dnia 16 listopada 2012 r. ustanawiającego wymogi dotyczące separacji międzykanałowej w łączności głosowej w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (Dz. U. UE 2012.320.14) do dnia 31 grudnia 2017 r. wszystkie radiostacje lotnicze VHF (pokładowe i naziemne) muszą posiadać możliwość pracy z separacją międzykanałową 8,33 kHz. Niniejszy obowiązek nie dotyczy radiostacji naziemnych eksploatowanych przez instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej.  

Pełną treść Rozporządzenia Komisji Europejskiej w tej sprawie można znależć na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: Wdrożenie separacji międzykanałowej 8,33 kHz poniżej FL 195

Procedura wydawania odstępst dla posiadaczy radiostacji lotniczych z odstępem międzykanałowy, 25 kHz jest opisana  na stronie ULC: Wydawanie odstępstw

Jakie radiostacje dla pilota z odstępem 8,33 kHz?

Oczywiście nowe regulacje związane są z poniesieniem kosztów zamontowania nowego radia lotniczego przez  właścicieli samolotów,  ale nie ma rady...nowe wymagania wchodzą w życie już 31.12.2017.  

inRADIO oferuje wiele radiostacji dla pilotów, które spełniają nowe wymagania. Polecamy:

- radiotelefony do wbudowania i do kokpitu - ICOM IC-A210 (dla samolotów lekkich i służb naziemnych)

- radiotelefony do kokpitu - dla wszystkich statków powietrznych - ICOM IC-A220 TSO (wersja v.51)

- radiotelefony dla paralotniarzy, baloniarzy - YAESU FTA-550, FTA-750  oraz ICOM IC-A6, IC-A24, IC-A25.

Radiotelefony IC-A25 nie są jeszcze dostępne, ich seryjna produkcja rozpocznie się jesienią 2017r.

 

Więcej informacji o radiotelefonach lotniczych znajdziesz na stronie: Radiotelefony lotnicze <--kliknij

 

Jeśli szukasz radiostacji dla pilota w dobrej cenie, z dobrej frirmy  to inRADIO chętnie Ci pomoże.  Skontaktuj się z nami:  - tel. +42 649 28 28 w godź. 8-16,  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do dobrych zakupów.

 

 

 

 

 

        

Menu: